На фоні значних втрат в армії РФ в зоні бойових дій, та підготовки до літнього наступу (ймовірні напрямки- Харків та Київ), МО РФ посилює мобілізаційні заходи, заохочуючи на підписання контракту всих бажаючих, без винятку: іноземних найманців, засуджених, а також проводить примусову мобілізацію резервістів, навіть з числа непридатних за станом здоров’я.
“Часткова мобілізація” резервістів, яку оголосив президент РФ В.В. Путін 21 вересня 2022 року, офіційно не була завершена відповідним законом.
Восени 2022- зимою 2023рр. до ЗС РФ офіційно призвали 300 тисяч резервістів. Після того, щоб уникнути невдоволень і паніки серед населення, протестів, МО РФ припинило примусову мобілізацію гомадян РФ і вдалось до поповнення лав армії РФ за рахунок набору на “контракт” найманців з усього світу. Так в армії РФ служать вихідці з Африки, Індії, Непалу, Куби, Сербії, Латинської Америки, КНР, Японії. В 2023 році МО РФ набирало на контракт в середньому 20 тисяч осіб щомісяця і за рік, по офіційній інформації було завербовано 400 тисяч осіб. З місць позбавлення волі звільнено для служби в “СВО” біля 150 тисяч засуджених, в т.ч. і за скоєння тяжких злочинів, рецидивістів. Деякі колонії доводиться закривати, так як в ни[ майже не залишилось в’язнів.
На сьогодні російські війська посилюють криптомобілізацію (приховане масове вербування нових бійців для російської армії, але без оголошення загальної мобілізації) напередодні очікуваної наступальної операції влітку 2024 року. Однак їм буде складно швидко створити ефективні резерви на оперативному і стратегічному рівнях через великі втрати на фронті в Україні та у випадку, якщо ЗСУ зможуть ефективно їм протистояти.
Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).
Зазначається, що Кремль посилює криптомобілізаційні зусилля, щоб уникнути проведення чергового часткового мобілізаційного призову резервістів. Нинішня кампанія мобілізовує 30 тисяч новобранців щомісяця, а загалом до кінця року планується поповнити армію на 300 тисяч військовослужбовців.
За даними джерел агентства Bloomberg, одноразові виплати за підписання контракту в російських регіонах збільшилися на 40 відсотків і становлять у середньому 470 тис. рублів (4992 долари США), а російське інсайдерське джерело стверджує, що деякі органи влади пропонують мільйон рублів (10 622 долари США), якщо людина хоче укласти контракт на службу.
У звіті ISW зазначається, що російські чиновники занепокоєні зниженням рівня вербування і, можливо, мають намір зробити економічні стимули наріжним каменем криптомобілізаційних зусиль навесні та влітку 2024 року. На початку квітня Міноборони РФ повідомило, що з початку року контракти на військову службу підписали понад 100 тис. росіян. Однак посилені російські криптомобілізаційні зусилля навряд чи призведуть до мобілізації ще 200 тис. осіб напередодні очікуваної наступальної операції Росії влітку 2024 року.
“За останні місяці Збройні сили РФ поповнювалися зі швидкістю, що дорівнює їхнім втратам в Україні, і посилений щомісячний призов навряд чи створить істотний надлишок особового складу для російських резервів оперативного і стратегічного рівня”, – йдеться у звіті ISW.
В мережі зявляються повідомлення про те, що деяких громадян РФ примусово мобілізують в ЗС РФ, навіть незважаючи на непридатність по показникам здоров’я, а проти тих хто відмовляється служити – приміняють фізичний вплив та засоби примусу, репортаж телеканалу “Настоящее Время”:
У Приморському краї мобілізованого відмовника прикували наручниками до шматка рейки, щоби не втік. Незабаром, за даними журналістів, його мали насильно відправити на війну в Україну. Раніше телеграм-канал Astra публікував відео примусового відправлення на фронт чоловіка, який страждає на низку захворювань, а також повідомляв про 92 мобілізованих, яких тримають під замком у казармі.
25.04.2024 -792 доба повномасштабного вторгнення армії РФ в Україну. Втрати ЗС РФ по оцінкам ГШ ЗСУ – приблизно 462980 (+1040) осіб пораненими та вбитими.